Gres szkliwiony i polerowany

Płytki gresowe są często wybierane w pomieszczeniach takich jak korytarz, kuchnia, czy łazienka. Odznaczają się dobrą jakością i unikalnymi parametrami, które wpływają na ich wytrzymałość i twardość. Czym wyróżnia się gres szkliwiony i polerowany? Który z nich wybrać?

Zalety i wady gresu polerowanego

Płytki gresowe polerowane prezentują się bardzo efektownie, jednak są bardziej śliskie w przypadku zmoczenia, przez co wzrasta ryzyko poślizgnięcia się. Polerowanie wpływa na nieco mniejszą odporność płytek na ich zaplamienie. Gres tego typu trzeba regularnie impregnować, co pozwoli utrzymać je w czystości i przedłużyć twardość płytki.

Niektóre modele płytek gresowych polerowanych są impregnowane fabrycznie. Taki rodzaj płytek nie jest polecany tam, gdzie występuje duże natężenie użytkowania. Główną zaletą takiego rozwiązania jest estetyka i elegancja płytek, dlatego doskonale sprawdzą się w miejscach, w których zależy nam na efektywnym wyglądzie podłoża (przykładowo w salonie).

Zalety i wady gresu szkliwionego

Szkliwiony gres jest mniej sprasowany i wyróżnią się większą porowatością. Na jego powierzchni umieszcza się ozdobne warstwy szkliwa i barwników, które mają za zadanie wpływać na ich wygląd. Okazuje się, że ich cienka warstwa wierzchnia może po pewnym czasie ulec wytarciu, dlatego taki gres również sprawdzi się w miejscach o umiarkowanym ruchu. Po upadku ciężkiego przedmiotu na takie płytki, gres może ulec wyszczerbieniu na powierzchni. Rozległe uszkodzenia mogą doprowadzić do konieczności wymiany całej płytki.

Płytki gresowe szkliwione cechują się szeroką gamą kolorystyczną i efektownym wzornictwem. Korzystanie z zaawansowanych technologii pozwala stosować coraz ciekawsze rozwiązania. Szkliwiony gres jest także odporny na złamania i nienasiąkliwy, dodatkowo nie wymaga impregnacji.

Wybór płytek gresowych powinien być uwarunkowany tym, w jakim miejscu pragniemy je ułożyć oraz jakie oczekiwania mamy w tym przypadku. Oprócz wyglądu zwróćmy także uwagę na ich parametry.

Comments are closed.