Przycisk do spłuczki – plastikowy czy metalowy?

Przyciski spłukujące oferowane są w dwóch wariantach do wyboru – jako plastikowe oraz metalowe. Każdy z nich ma określone zalety i wady. Przed zakupem WC lub włącznika warto zatem poznać je bliżej, aby podjąć najlepszą decyzję!

Plastikowy przycisk do spłuczki

Z plastiku wykonuje się zdecydowaną większość przycisków spłukujących przeznaczonych zarówno do zestawów ze spłuczkami podtynkowymi, jak również do kompaktowych WC. Do produkcji używane jest tworzywo ABS, które powszechnie stosowane jest do wytwarzania obudów różnych rodzajów.

Tworzywo ABS jest jednym z niewielu, które może być poddawane procesowi galwanizacji, podczas którego powstają na nim warstwy metaliczne. Przyciski do spłuczki tego typu dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych – stal satynowana, chromowana, ale również biel, beż, czerń.

Plastikowe włączniki są odporne na korodowanie, przyjemne w dotyku oraz łatwe do utrzymania w czystości. Są także przystępne cenowo. Te niższej jakości są jednak bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz na starcie powłok wykończeniowych.

Metalowy przycisk do spłuczki

Za taki przycisk do spłuczki trzeba będzie zapłacić więcej, ale tego typu akcesoria także kupowane są bardzo często. Do produkcji stosuje się stal nierdzewną, która poddawana jest procesowi szczotkowania lub chromowania. Posiada ona naturalny, metaliczny wygląd.

Metalowe włączniki wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia. Są także łatwe w czyszczeniu, lecz chłodne w dotyku. Również mogą być głośne, jeśli nie będą odpowiednio wygłuszone. Modele wykonane z wysokiej jakości materiałów są także odporne na korozję i mogą służyć przez wiele lat.

Głównym minusem metalowych przycisków spłukujących jest ich wyższa cena w stosunku do tworzywa. Cena może być nawet dwukrotnie wyższa w porównaniu do modeli plastikowych.

Comments are closed.